27-vuo­tias Vilma Puk­ki­nen lähti opin­po­lul­le per­hear­jen kes­kel­lä: "Hom­ma­sin kaiken samaan sys­syyn"

Seinäjoki
Vilma Pulkkinen pääsi tilitoimistoon töihin jo opiskeluvaiheessa. Hän valmistuu kesäkuun alkupäivinä taloushallinnon merkonomiksi.
Vilma Pulkkinen pääsi tilitoimistoon töihin jo opiskeluvaiheessa. Hän valmistuu kesäkuun alkupäivinä taloushallinnon merkonomiksi.
Kuva: Melina Uusitalo

Oli se aikamoista.

Niin tuumaa 27-vuotias Vilma Pulkkinen puolestatoista vuodesta, jonka aikana hän opiskeli taloushallinnon merkonomiksi. Kahden pienen lapsen äiti valmistuu kesäkuun alkupäivinä.

Opiskeluun innoitti halu vaihtaa alaa, sillä työ elokuvateatterissa oli ilta- ja viikonloppupainotteista eikä peruskoulun jälkeen hankittu pintakäsittelijän ammattikaan tuntunut omalta.

Hyvää juhannusta!

Lue I-P Digiä _2 kk vain 9,90 €_

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi Pelit ja koulutukset Tilaajaedut
Ilmoita asiavirheestä